1
Redakcja, korekta, korekta po składzie
Niezależnie od gatunku, którym się zajmujesz – redakcja i korekta są potrzebne zawsze. Nawet jeśli świetnie posługujesz się językiem polskim, warto powierzyć tekst komuś, kto spojrzy na niego bez emocji.
Zespół wydawniczy Między trawami specjalizuje się w redakcji książek naukowych oraz popularnonaukowych z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych. Mamy doświadczenie w redakcji i korekcie wspomnień, listów, dzienników podróży, poradników, powieści. Dobrze czujemy się także w tematach przyrodniczych, zwłaszcza jeśli dotyczą ogrodnictwa lub zwierząt domowych. Redakcję i korektę najczęściej wykonują dwie osoby.
Pamiętaj o jednej ważnej rzeczy – redakcja e-booka wymaga nieco innego podejścia niż redakcja książki drukowanej. Oczywiście, zasady językowe się nie zmieniają. Są jednak pewne istotne szczegóły, które mogą odbiorcy ułatwić czytanie cyfrowej wersji Twojej publikacji. W wydawnictwie Między trawami wiemy, na co należy zwrócić uwagę przy redagowaniu e-booka.
2
Projekt książki drukowanej
Bardziej elegancko pisząc: szata graficzna książki. Składa się na nią projekt okładki oraz wnętrza, czyli:
- projekt strony tytułowej,
- projekt stron śródtytułowych,
- makiety oraz koncepcja kolorystyczna pozostałych stron,
- projekt typograficzny, czyli dobór odpowiedniego kroju i rozmiaru pisma,
- koncepcja zaprezentowania ilustracji lub fotografii,
- dobór formatu oraz papieru.
W Między trawami przy projektowaniu zwracamy uwagę na dwie rzeczy: estetykę oraz funkcjonalność. Rozumiemy, że autor chce „ładną książkę”, ale pamiętamy zawsze o tym, że czytelnik chce książkę, którą będzie mógł przeczytać bez zmęczenia wzroku. Jeśli masz gotowe ilustracje, projekt książki staramy się dopasować stylistycznie do nich, by całość była przyjemna dla oka.
3
Skład książki drukowanej
Skoro dobrze zrobionego składu książki nie widać, to po co przepłacać? Ponieważ źle zrobiony skład widać. Odbiera przyjemność czytania, a czasem skutecznie je utrudnia. To psuje Twój wizerunek (samo)wydawcy, czasem może też zniechęcić do Ciebie jako autora.
Istnieją reguły edytorskie, których złamanie jest niczym błąd ortograficzny. Jest też wiele zaleceń, które co do zasady powinno się stosować, ale czasem można (a nawet trzeba) z nich zrezygnować. Jeśli nie wiesz, co to „szewce”, „wdowy”, „świńska szczecina” i kerning, kiedy stosować wersaliki, a kiedy kapitaliki – powierz skład doświadczonemu specjaliście DTP. W wydawnictwie Między trawami uwielbiamy wszystkie niuanse estetyki tekstu, które wpływają na końcowy odbiór Twojego dzieła przez czytelnika.
4
Projekt i skład e-booka
Specyfika czytania książki na czytniku, telefonie, tablecie wymaga nieco (lub zupełnie innego) podejścia projektowego – w zależności od formatu, który wybierzesz. Różni się również skład. E-booki w formatach epub i mobi nie powstają w programie graficznym, ale są kodowane w html i css.
Na co dzień nie tylko składamy, ale też namiętnie czytamy e-booki. Najchętniej w formacie epub/mobi. Znamy więc (prawie) wszystkie rafy, podwodne skały i zdradliwe mielizny. Skład najczęściej wykonujemy od podstaw – z pliku edytowalnego (np. Word). Możliwe też są konwersja i skład z pliku PDF, jednak w tym przypadku potrzebna jest także korekta techniczna po konwersji.
5
Projekt okładki
Mówią, by nie oceniać książki po okładce. Jednak dobrze zaprojektowana okładka jest jak logo marki. Powinna akcentować istotę dzieła, zapadać w pamięć, zachęcać do sięgnięcia (albo kliknięcia) w księgarni czy bibliotece.
Między trawami zaprasza do współpracy doświadczonych projektantów okładek i ilustratorów. Szczególnie bliskie naszej estetyce są okładki z minimalistycznym projektem graficznym, uwodzące czytelnika szlachetnością materiałów, z których zostały wykonane. Ale te całkiem szalone, kipiące kolorami i energią kreski też mamy w portfolio. Możemy zaprojektować okładkę od podstaw lub wykonać projekt z uwzględnieniem dostarczonych przez Ciebie ilustracji lub fotografii.
6
Współpraca z drukarnią
Jeśli nie wiesz, gdzie szukać najlepszych cen druku – mogę Cię w tym wyręczyć. Współpracuję z dwiema świetnymi drukarniami, które są w stanie sprostać najbardziej szalonym pomysłom edytorskim lub przygotować nakład w bardzo dobrym budżecie.
Jeśli masz swoją zaufaną drukarnię, będę potrzebować od Ciebie jedynie specyfikacji technicznej. Otrzymasz ode mnie gotowe pliki, które przekażesz drukarni.
Zasady współpracy
W swojej pracy cenię relacje międzyludzkie i staram się minimalizować formalności. Niemniej, jeśli efekt ma być satysfakcjonujący dla obu stron, warto pamiętać o paru kwestiach.
Wycena
Najprostsza odpowiedź na pytanie, ile kosztuje wydanie książki, brzmi: „to zależy”. Naprawdę. Dlatego przygotowuję wycenę na podstawie kompletu materiałów (tekstów, ilustracji). Możemy wcześniej podpisać umowę o zachowaniu poufności.
Przejrzenie materiałów pozwala mi na rzetelne oszacowanie czasu pracy, skompletowanie najbardziej odpowiedniego do zlecenia zespołu oraz wycenę wynagrodzenia. Jeśli na tym etapie trafią do mnie materiały niekompletne lub wadliwie przygotowane przez autora, konieczne będzie aneksowanie umowy, co wydłuży czas pracy nad książką.
Umowa
Umowa zabezpiecza interesy obu stron, a co najważniejsze – tylko na jej podstawie możliwe jest przekazanie praw autorskich majątkowych np. do projektu graficznego. Piszę umowy krótkie, prostym językiem. Jeśli jednak coś budzi Twoje wątpliwości, pytaj. Podpisując umowę, zobowiązujesz się do prawidłowego i terminowego wykonania zadań, które leżą po Twojej stronie. Dlatego tak ważne jest, by na tym etapie spokojnie, bez presji czasu ustalić zakresy naszych obowiązków.
W umowie standardowo wpisuję najważniejsze parametry przekazywanych przez Ciebie materiałów oraz plików, które otrzymasz ode mnie po wykonaniu pracy.
Materiały do publikacji
Odpowiedzialność za prawidłowe przygotowanie materiałów zależy od tego, jakie prace mi zlecasz.
Przykładowo: jeśli zamawiasz kompleksowe wydanie książki, w którym redakcja, korekta, ilustracje, projekty i skład leżą po stronie Między trawami, dostarczasz jedynie surowy tekst po korekcie autorskiej. Jeśli jednak zlecasz tylko projekt graficzny oraz skład, na Tobie spoczywa odpowiedzialność za prawidłową redakcję i pierwszą korektę, ochronę praw autorskich, przygotowanie numeru ISBN i stopki redakcyjnej.
Etapy procesu wydawniczego
Etapy procesu wydawniczego najczęściej realizowane są w ściśle określonej kolejności:
- Redakcja.
- Korekta.
- Przygotowanie ilustracji lub zdjęć (ten etap można realizować równolegle z korektą).
- Wybór formatu książki i projekt (typo)graficzny wnętrza, przygotowanie wzorcowych makiet stron.
- Skład i łamanie tekstu.
- Korekta po składzie.
- Projekt okładki.
Akceptowanie przez Ciebie efektów pracy po każdym zakończonym etapie umożliwia przejście do następnego. Wnoszenie większych poprawek do zamkniętych już etapów często skutkuje tym, że pracę na etapach kolejnych trzeba wykonać jeszcze raz. Na przykład: jeśli w trakcie korekty po składzie zdecydujesz się wyrzucić część tekstu, dołożyć kilka akapitów oraz podpisy do zdjęć i zmienić kolejność tabel – (prawie) cały skład trzeba będzie wykonać jeszcze raz. Wydłuża się wówczas czas przygotowania książki, a za dodatkową pracę naliczane jest także dodatkowe wynagrodzenie wyliczane według zapisów w umowie.
Piszesz się na współpracę?
Skontaktuj się!
Proszę, pamiętaj o podaniu jak najwięcej informacji, które pozwolą mi dobrać odpowiedni zespół oraz właściwie oszacować czas i koszty.